08
czer

Jak smakuje bazyliszek? Stworzyliśmy kartkę koktajli inspirowaną warszawskimi legendami

Dla Ten Baru, cocktail baru w Wilanowie stworzyliśmy koncept graficzny menu opowiadającego najpiękniejsze historie i legendy Warszawy.

Ten Bar to cocktail bar w warszawskim Wilanowie, którym dowodzi Marek Posłuszny, Mistrz Świata Barmanów w stylu flair. Miejsce łączy w sobie lokalny klimat, sąsiedzką gościnność z nowoczesnymi, autorskimi koktajlami, które powstają na bazie świeżych, sezonowych składników.

 

Tworzenie karty restauracji czy cocktail baru to cały proces i wielkie wyzwanie. Dla Ten Baru zawsze było ważne, by za każdym razem karta była spójna i zamykała się w ramach jednego tematu. Pierwsze menu baru, powstałe w zeszłym roku, miało podkreślać jego lokalność, sąsiedzkość i nazwę – liczbę „10”. Marek zdecydował się więc na listę koktajli nawiązujących do 10 popularnych miejsc w Wilanowie. Goście mogli więc zamówić m.in. Royal Wilanów, Pałac Wilanowski czy Powsin Spritz.

 

 

„Gdy przyszedł czas na nową kartę koktajli, wiedziałem, ze należy wyjść poza ramy dzielnicy. Jednak proste przełożenie pomysłu i stworzenie menu nawiązujące do znanych warszawskich miejsc mieszczących się poza Wilanowem wydawało mi się po prostu nudne – mówi Marek Posłuszny – wtedy przyszedł mi do głowy pomysł z wykorzystaniem warszawskich legend”.

 

Marek wraz z zespołem zdecydowali, że letnie menu będzie oparte o najpiękniejsze warszawskie legendy i anegdoty, każdy koktajl będzie opowiadał swoją oddzielną historię, a wszystkie połączy Legendary Story – wyzwanie dla gości, którzy chcą napisać własną historię i na stałe „zapisać się na łamach” Ten Baru. Tylko ten, kto wypije 9 koktajli z nowej karty może spróbować legendarnego, dziesiątego drinka, a tabliczka z jego imieniem zawiśnie na ścianie lokalu już na zawsze. Każdy z koktajli jest inspirowany innym bohaterem legendy czy anegdoty. Goście mogą więc zamówić m.in. lekką i musującą Syrenkę z wódką, calvadosem, winem, cytrusami i wodą gazowaną lub Wędrownego Krawczyka (owocowy i delikatny z ginem, jabłkiem i prosecco), który nawiązuje do młodzieńca, który podstępem zgładził Bazyliszka. Dwa koktajle bezalkoholowe nawiązują do szlagierów Mieczysława Fogga: Już nigdy i Ta ostatnia niedziela. Każdy drink podany jest w innym, specjalnie dobranym szkle. Nad wyborem historii i recepturami samych drinków Marek pracował wspólnie z barmanami Ten Baru: Dawidem, Łukaszem i Tomkiem.

 

Pomysł wymagał świetnej oprawy graficznej. Przemek Mężyński, Graphic Designer w Testa Communications podszedł do tej pracy z entuzjazmem.

„Temat legend od razu skojarzył mi się z bajkami czytanymi w dzieciństwie” – mówi Przemek.

 

Dlatego postawił na stworzenie serii grafik przedstawiających bohaterów legend w stylu nawiązującym do ilustracji w książkach dla dzieci, a więc z wykorzystaniem rysunku i akwareli. Powstał też cały bajkowy świat legendarnej Warszawy: bohaterów umieścił w architekturze Starego Miasta nawiązującej do czasów Średniowiecza, czasów, które najbardziej kojarzą się z baśniowością.  Grafika na karcie koktajli zamyka wszystkich legendarnych bohaterów: Warsa i Sawę, Syrenkę, dzielnego Krawczyka czy Gniewka zamienionego w posąg niedźwiedzia, w jednej kamienicy, w której każdy z nich mieszka w oddzielnym oknie, ale wszyscy pozostają sąsiadami. Bo to właśnie sąsiedzka gościnność jest w tym miejscu najważniejsza.

 

Przyjdź do Ten Baru, zamów koktajl z nowego menu i posłuchaj warszawskiej legendy, która się z nim wiąże!

 

 

Napisz do nas!

Odpowiemy na każde pytanie!    Pobierz brief